Keď juhokórejskí policajti mlátia juhokórejských robotníkov

V roku 2009 sa v automobilke Ssangyong v Južnej Kórei, ktorú vlastní čínska spoločnosť konal štrajk. Automobilka vtedy chcela prepustiť 1700 zamestnancov a ďalších 300 príležitostných robotníkov.

Boje zamestnancov vtedy vyvrcholili okupáciou fabriky. Štrajkujúci strieľali z prakov po štrajkokazoch, ktorí mali prácu istú. Potravu im do fabriky nosili rodiny, kolegovia, ale prišli ich podporiť aj pracujúci z iných fabrík. Požiadavky boli nasledovné:

  1. Žiadne prepúšťanie
  2. Istota pracovných miest
  3. Žiadne presúvanie prác na subdodávateľov

Štvrtého augusta polícia zahájila mohutný a brutálny útok proti robotníkom. Robotníkov ležiacich na zemi kopali a udierali štítmi či obuškami. Dôkazom toho, že policajti tak nekonali zo žiadnej „nevyhnutnosti“, alebo že len počúvali príkazy sú zábery, na ktorých traja policajti kopú na zemi jedného z robotníkov, ktorý už nemá žiadnu šancu brániť sa. Aj počas vstávania zo zeme ešte dostal pár rán obuškom po hlave. Pracujúci sa počas bojov bránili oceľovými trubkami a zápalnými fľašami.

Fabriku sa im podarilo ubrániť. Okupácia skončila 6. augusta, keď sa odbory dohodli so zamestnávateľmi na len o niečo lepších podmienkach než bola posledná ponuka zamestnávateľa.  52% zamestnancov malo odísť na predčasný dôchodok a 48% si malo vziať neplatené voľno. (Pôvodná ponuka bola 60% a 40%). Niekoľko desiatok pracujúcich to však nevzdalo a pokračovali v okupácii fabriky.

Aj takto vyzerajú ľudské práva v „tej správnej“ Kórei. Trh je všetkým, človek je ľudským zdrojom, komoditou kapitalistu, ktorému keď sa nepáči má odísť a neklásť odpor.

VIDEO: Zábery z lynčovania robotníkov na streche lakovne

Priebeh štrajku, kde vidno silnú solidaritu, organizovanosť a disciplínu štrajkujúcich

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *